Jest to jedna z pierwszych prac artysty, która powstała w ok. 1593 roku. Wykonał ją niedługo po przyjeździe do Rzymu. Obraz ukazuje młodego mężczyznę, trzymającego kosz wypełniony po brzegi wieloma rodzajami owoców. Światło pada na młodzieńca z poza obrazu, pada diagonalnie. Całe światło rzucone jest na prawą stronę sylwetki mężczyzny. Malarz dużą uwagę przywiązał do realistycznego, szczegółowego oddania wyglądu owoców znajdujących się w koszyku. Stanowią one samodzielną martwą naturę. Tło zostało ujęte neutralnie, jako szarawa ściana, na którą rzucone są cienie. Obraz pierwotnie znajdował się w kolekcji Giuseppe Cesari, obecnie w Galerii Borghese w Rzymie.
Jak Caravaggio ukazuje chłopca na obrazie?
Jest ono z pewnością zmysłowe. Poza godna dzisiejszej modelki. Odchylona do tyłu głowa i rozwarte delikatnie usta, odkryte wyzywająco ramiona. Przedstawienie jest delikatne zmysłowe, ze względu na młody wiek, i delikatne rysy mężczyzny jak i kobiece pozy, które przyjął, ale zarazem ma kontekst erotyczny.
Kosz jest integralną częścią sylwetki chłopca. Soczyste owoce, zostały ułożone w precyzyjnie przemyślany sposób, co do zawartości. Znajdują się tam cztery kiście winogron różniące się kolorami, jabłka, figi i brzoskwinie.Z nich wystają już powiędłe i przyschnięte liście, pogryzione przez owady z oznakami grzybów powodujących brunatnienie liści. Malarz pokazał w ten sposób kunszt malarstwa realistycznego i oddania martwej natury.
Co przekazuje obraz?
Stwierdzenie wydaje się być jednoznaczne. Malarz zestawia ze sobą piękno, młodej sylwetki ciała z dojrzałymi już owocami i ich więdnącymi i poniszczonymi liśćmi. Obraz ukazuje przemijanie życia, piękna.